„В първите минути след като родих първото си дете след прекарани 11 часа в родилна зала, се чувствах истински щастлива. Малкото ми момиченце изплака и докторът я показа пред лицето ми. Усмихнах й се уморено и казах: „Много е красива!“ Половин час по-късно, обаче, ме заля неочаквана вълна от силни чувства – изпитвах гняв към детето и съпруга си, можех да кажа, че дори ги мразех. От къде се взеха тези чувства!? Беше ме страх дори да си ги призная, но те бушуваха в мен… “
През последните години все по-открито се говори за психо-емоционалното състояние на жената след раждане, придружено от разбирането, че ако някои жени преживяват състояние на тъга в часовете и дните непосредствено след раждането, това не означава, че „не са добри майки“.
Важно е да се разбере, че емоциите, които жената може да изпита след като роди, са в много широк спектър. Нарушенията на настроението след раждането могат да варират от трудности с приемането на майчинската роля до различни форми на следродилно емоционално разстройство.
Много жени се борят с чувството на тъга скоро след настъпване на радостното събитие – раждането на дългоочакваното бебе. Те често не могат да говорят за чувствата си, страхуват се от тях или се срамуват и се чувстват виновни. Възможността да говорят за чувствата си, за настъпилите в живота им промени и за предизвикателствата, които срещат като майки, е един от най-добрите начини за справяне със ситуацията след раждането.
Точната причина за трудностите с приемането на майчинската роля е неизвестна до този момент. Смята се, че тя е свързана с промените в хормоните, които се проявяват по време на бременността и отново след раждането на бебето. Тези хормонални промени могат да предизвикат химични промени в мозъка, които да доведат до депресия.
Изследванията показват, че жените от всяка култура, възраст, раса и статус могат да развият следродилна промяна в настроението и тревожни разстройства. Симптомите могат да се появят по всяко време през първите 12 месеца след раждането. Има доказано ефективни и добре проучени възможности за терапия, които да помогнат на жената да се възстанови. Въпреки, че терминът „следродилна депресия“ се използва най-често, всъщност са установени няколко форми на разстройство на настроението след раждане, които жените могат да изпитат, включително повишена тревожност, обсесивно-компулсивно поведение, посттравматично стресово разстройство.
Според „Американската асоциация за подкрепа на бременността“ трудностите с приемането на майчинската роля са най-леката форма на следродилна депресия. Приблизително 50% до 75% от всички нови майки преживяват някакви отрицателни чувства след раждането. Обикновено тези чувства се появяват внезапно четири до пет дни след раждането на бебето. Най-често срещаните симптоми са:
- Плач без видима причина
- Променливи настроения, придружени от раздразнителност и тревожност
- Чувство за претовареност
- Промени в храненето и съня
Въпреки, че тези симптоми са доста неприятни, те обикновено се решават от само себе си в рамките на една до две седмици. Възможността за максимална почивка и осигуряването на адекватна подкрепа могат да помогнат на жената да преживее тези симптоми по-леко.
Приблизително 15% от новите майки получават тъй наречената депресия след раждането или следродилна депресия. Симптомите могат да се проявят няколко дни след раждането или в рамките на година след това. Жените, които преживяват следродилна депресия, имат добри дни и лоши дни. Симптомите могат да бъдат леки или по-тежки и обикновено продължават повече от 2 седмици:
- Умора
- Чувство на тъга, безнадеждност, претовареност с грижи
- Проблеми с храненето и съня
- Чувство на вина и безполезност
- Загуба на интерес към нещата, които са обичали преди
- Оттегляне от семейството и приятелите
- Липса на интерес към бебето
Тъй като следродилната депресия може да варира по тежест, важно е всяка жена, която изпитва подобни симптоми, да се обърне за помощ към квалифициран специалист.
Когато преобладават симптоми като:
- Постоянно безпокойство
- Усещане за надвиснала опасност
- Проблеми с фокусирането на вниманието
- Физически симптоми като замайване, горещи вълни и гадене
по-скоро става въпрос за следродилна тревожност, от която страдат около 10% от жените след раждане. Те също се нуждаят от подходяща терапия и тогава тревожното състояние отшумява по-бързо.
При 3-5% от жените може да настъпи следродилно обсесивно-компулсивно разстройство. То се изразява в:
- Прекалена ангажираност с осигуряването на безопасност за бебето
- Непреодолимо желание да вършат определени неща отново и отново, за да помогнат за облекчаване на безпокойството и страховете си. Това може да се прояви и в почистването, храненето или грижата за бебето.
- Осъзнаване на обсесивните действия, съпроводено със срам
- Страх да остане сама с бебето
Много жени осъзнават тези повтарящи се мисли, чувства и действия и се опитват да не им се поддават. Когато не успеят да ги контролират, обаче, обсесиите пречат на майката да се наслаждава на бебето си и да се грижи разумно за него.
Установено е, че приблизително 1-6% от жените преживяват посттравматично стресово разстройство (ПТСР) след раждането. То често засяга жени, които са получили реална травма по време на раждане или са възприели раждането като травма. В тези случаи се наблюдават:
- Нощни кошмари или внезапно възвръщане на преживявания от раждането
- Тревожност и панически атаки
- Усещане за откъснатост от реалността и живота
- Раздразнителност, безсъние, свръх бдителност, лесна уплаха
- Избягване на всичко, което би напомнило събитието – хора, места, миризми, шумове, чувства
При това състояние също помощта на квалифициран специалист би съдействала за подобряване на състоянието.
Как бихте могли да се погрижите за себе си, ако разпознавате някое от изброените състояния?
- Поговорете с някой, на когото имате доверие, за това как се чувствате.
- Спазвайте здравословен режим на хранене. Грижите за бебето могат да ви попречат да се храните правилно, а приемането на твърде много въглехидрати могат да направят промените в настроението по-силно изразени.
- Записвайте си в бележник всички свои мисли и чувства.
- Излизайте навън, за да се насладите на свежия въздух и живота отвъд пелените, кърменето и миенето. Понякога просто различният поглед за няколко минути може да направи чудеса.
- Поискайте помощ – за храненето, за другите деца, всяка помощ, която би ви позволила да се съсредоточите върху радостта от новото бебе, а не само върху натиска да жонглирате с всичко.
- Не очаквайте да сте „съвършена“ майка от самото начало. Дайте си време да се излекувате от раждането, да се адаптирате към новата си „работа“ и към новия режим на хранене и сън.
Ако усещате, че тревожните ви симптоми продължават повече от две седмици, потърсете помощта на специалист. Не мислете, че бихте шокирали терапевта със своите мисли и чувства. Следродилните състояния на тревожност и депресия са добре познати на специалистите и те могат да ви помогнат да ги преодолеете.
Автор: Лияна Петрова